Warning: Creating default object from empty value in /home/nlpira/domains/nlpiran.com/public_html/wp-content/themes/salient/nectar/redux-framework/ReduxCore/inc/class.redux_filesystem.php on line 29
پیش فرض علم ان ال پی از نظر اندیشمندان دارای چه نکات ضعفی است؟ – پرزیدنت ان ال پی(NLP) و کوچینگ پروفسور عمرائی
دسته‌بندی نشده

پیش فرض علم ان ال پی از نظر اندیشمندان دارای چه نکات ضعفی است؟

By ۱۳۹۷-۱۰-۲۶ بدون نظر

پیش فرض علم ان ال پی از نظر اندیشمندان دارای چه نکات ضعفی است؟

پیش فرض علم ان ال پی از نظر اندیشمندان دارای چه نکات ضعفی است؟

 

در ان ال پی هم همانند قانون جذب قوانین و پیش فرض ­هایی حاکم است که توسط ریچارد بندلر و جان گریندر در دهه ۷۰ میلادی ارائه گردید.

پیش فرض اول: وجود نقشه نشانگر سرزمین نیست

اولین پیش فرض ان ال پی بیان می­کند که هر یک از ما بر اساس درکی که از دنیا داریم، وقایع را تفسیر می­کنیم و همین نکته در اغلب اوقات باعث بروز تنش در بین افراد می­شود، زیرا هر یک بر اساس نقشه ذهنی خود عمل می­کنند. بنابراین طبق این پیش فرض باید گفت که هر فردی مدل ذهنی خود را دارد و باید به مدل افراد احترام گذاشت.

پیش فرض دوم: اگر کسی می­تواند کاری را انجام دهد، ما هم می­توانیم

مدل­سازی افراد یکی از تکنیک­های بینظیری است که در ان ال پی با آن سروکار داریم. از مدلینگ به­ عنوان قلب ان ال پی یاد می­کنند. این پیش فرض باور دارد اگر فردی توانسته در زمینه­ای خاص به موفقیت برسد، پس ما هم می­توانیم. یک عمل تا زمانی که انجام نشده باشد شاید غیر ممکن به­ نظر ­رسد اما وقتی فردی بتواند برای اولین بار آنرا انجام دهد، یقیناً افراد دیگر هم می­توانند با منابع درونی خود و به روش منحصر به خود آن را انجام دهند.

پیش­ فرض سوم: انسانها تمام منابع کافی برای تغییر را دارند

اگر از آن دسته افرادی هستید که فکر می­کنند از ابتدا باید باهوش و خوش­ شانس باشید تا به موفقیت برسید، سخت در اشتباه هستید. این پیش فرض ان ال پی باور دارد همه انسانها منابع کافی برای موفقیت را دارند و فقط باید بتوانند گنج درونی خود را استخراج کنند. در واقع این پیش فرضتمام بهانه­ های عدم موفقیت را از ما می­گیرد.

پیش­ فرض چهار: کیفیت هر ارتباط را عکس ­العمل مخاطب تعیین می­کند

در خیلی از مواقع تصور می­کنیم با خانواده و همکاران خود ارتباط خوبی برقرار کرده­ایم، اما طبق این پیش فرض کیفیت ارتباط خود را باید از واکنش­های مخاطب خود تشخیص دهیم. پس با تأسی از این پیش فرض بعد از این ابتدا نحوه واکنش مخاطب خود را در نظر بگیرید و سپس سعی کنید مطابق با تیپ شخصیتی او (دیداری _ شنیداری _ حسی) رفتار نمایید تا بهترین پاسخ را از او بگیرید.

پیش­ فرض پنجم: شکست وجود ندارد، تنها نتایج فرق می­کنند

فرض کنید شما در یک پروژه ۱۰۰ میلیونی سرمایه ­گذاری کرده­اید، اما فکر می­کنید تا آخر سال فقط به ۳۰ درصد سود دهی برسید. آیا اگر این میزان به ۲۰% برسد، شما شکست خورده­اید؟ این

پیش فرض بیان می­کند خیر شما شکست نخورده­اید، بلکه نتیجه دیگری گرفته­اید. اگر به این شکل به زندگی نگاه کنیم، دیگر از نتایج غیرمنتظره نگران نخواهیم شد.

پیش­ فرض ششم: اگر راهی که می­روید نتیجه نداد، راه­های دیگر را امتحان کنید

پیش فرض ششم بیان می­کند انسانها نباید در یک مسیر اشتباه پیش بروند. بسیاری از افراد را می­بینیم که از شغل و زندگی خود راضی نیستند ولی تلاشی هم برای بهبود آن نمی­کنند. راه­حل این پیش فرض این است که اگر در مسیری هستید که برای شما راضی­ کننده نیست، راه­های دیگر را انتخاب کنید تا نتایج متفاوت حاصل شود.

 

پیش فرض علم ان ال پی از نظر اندیشمندان دارای چه نکات ضعفی است؟

پیش ­فرض هفتم: بدن و روان واحد هستند

اگر شما در گذشته بر این باور بودید که ذهن افراد می­تواند جسم آنان را تغییر دهد، در حال حاضر این پیش فرض از  ان ال پی می­گوید جسم هم می­تواند بر تفکر و روان انسان تأثیر بگذارد. برای آزمایش این ادعا لحظاتی بدن خود را خموده و ناتوان نشان دهید و به پایین نگاه کنید، خواهید دید افکار منفی و خاطرات بد به سراغ شما خواهند آمد. پس طبق این پیش فرض برای تغییر ذهنیت و روحیه خود وانمود کنید که خوشحال هستید، در این حالت خواهید دید افکار مثبت به ذهن شما خطور می­کند.

پیش­ فرض هشتم: نمیتوانیم ارتباط برقرار نکنیم

طبق این پیش فرض همانطور که خورشید قادر نیست نور خود را نتاباند، ما هم نمیتوانیم بدون ارتباط در جامعه زندگی کنیم. بنابراین باید بکوشیم بهترین سیگنالها را به اطرافیان ساطع کنیم. چرا که طبق این پیش فرض حتی اگر فردی نخواهد با کسی ارتباط برقرار کند باز به نوعی در حال برقراری ارتباط است.

پیش­ فرض نهم: در ورای هر رفتاری یک انگیزه مثبت وجود دارد

این پیش فرض یکی از بهترین قوانین ان ال پی را تشریح می­کند. این پیش­ فرض بیان می­کند که تمامی رفتارهای فرد حتی اگر منفی نیز باشند دارای نیاتی سازنده هستند. برای مثال فرض کنید فردی ترس از ارتفاع دارد. طبق این پیش فرض اگر به ناخودآگاه وی رجوع کنیم، خواهیم دید که علت ترس وی از ارتفاع، حفظ جان و ادامه حیات است. بنابراین اگر چنین دیدی به رفتارهای دیگران داشته باشیم، رفتارهایی مانند عصبانیت، افسردگی، وسواس و… را حامل پیام­های مثبت می­دانیم.

پیش ­فرض دهم: افراد چیزی بیش از رفتارهایشان هستند.

این پیش فرض به ما یادآوری می­کند که رفتار هر فرد نشانگر شخصیت و تمامیت او نیست. ما نباید رفتار یک شخص را یه شخصیت او تعمیم دهیم. مثلاً اگر با همکار خود که سالها با او در ارتباط هستیم، رفتار ناپسندی دیدیم، نباید شخصیت وی را زیر سئوال ببریم، زیرا انسانها موجوداتی هستند که هر لحظه برای خود اتفاق می­ افتند و رفتار آنها دائما در حال تغییر است.

Leave a Reply

یک × 1 =