دسته‌بندی نشده

تکنیک ها ی NLP از نظر اندیشمندان دارای چه نکات ضعفی است؟

By ۱۳۹۷-۱۱-۳۰ بدون نظر

تکنیک ها ی NLP از نظر اندیشمندان دارای چه نکات ضعفی است؟

تکنیک ها ی NLP از نظر اندیشمندان دارای چه نکات ضعفی است؟

 

( تکنیک ها ی NLP )در سال­های همزمان با رشد توجه به این علم از سوی عموم مردم، انتقاداتی نیز از سوی روانشناسان به برخی از تکنیک ها ی NLP شده است. از جمله مهمترین انتقادها می­توان به کمرنگ بودن تکنیک ها ی ان ال پی، دسته ­بندی اجبار انسانها و دخالت در کار روانشناسان اشاره نمود که در ادامه سعی می­شود به­ طور جداگانه و خلاصه به این انتقادها پرداخته شود.

 

انتقاد اول: چرا پس از چند ماه اثرات برخی تکنیک­ ها ی ان ال پی کمرنگ می شود؟

نام دیگر ان ال پی، تکنیک تغییرات سریع فردی است. یعنی تکنیک ها ی این علم دارای نتایج ناپایدار است. یعنی هنگامی که بیمار به مشاور ان ال پی مراجعه می­کند و تمرین­های ذهنی در جهت بهبود انجام می­دهد، پس از مدتی این تکنیک­ ها اثر خود را از دست می­دهند و مجدداً فرد به آن عارضه قبلی دچار می­شود.

این نقد هنگامی که از ریچارد بندلر از بنیانگذاران این علم پرسیده شد، پاسخ داد این حالت در دو صورت پیش می­ آید: اول اینکه فرد انگیزه قوی برای تغییر نداشته باشد، مثلاً فردی که قصد ترک اعتیاد خود را دارد این کار را نه برای سلامتی خود، بلکه به دلیل فشارهای همسرش می­خواهد انجام دهد. ثانیاً انجام غیر اصولی و سطحی بودن تکنیک ­ها و تمرینها نیز می­تواند در کم اثر بودن آنها موثر باشد.

بنابراین او پیشنهاد می­کند از آنجایی که انجام تکنیک ­ها ی ان ال پی نیاز به زمان کمی دارد، بنابراین اگر فرد پس از چند ماه متوجه شد که اثرات آن در حال کاهش است می­تواند با صرف زمانی در حدود ۱۵ الی ۲۰ دقیقه بازهم آن اثرات و نتایج را در خود به­ وجود آورد.

 

انتقاد دوم: چرا تکنیک­های ان ال پی سعی دارد انسانها را در یک دسته بندی اجباری قرار دهد؟

انتقاد دیگری که در برخی محافل مختلف به تکنیک­ها ی ان ال پی وارد می­شود آن است که چرا ان ال پی اصرار دارد همه افراد را در سه دسته بندی دیداری، شنیداری و حسی قرار دهید؟ در جواب باید گفت همه انسانها دارای سه حس فوق هستند و هر یک ترجیحاً از یک حس بیشترین استفاده را می­کند و مربیان ان ال پی نیز طبق قوانین و تست ­هایی که در این روش وجود دارد، افراد را بر اساس کانال ترجیحی دسته بندی می­کنند.

……………………………………………………………………….

بیشتر بخوانیم :

……………………………………………………………………….

انتقاد سوم: ان ال پی در کار روانشناسان دخالت می کند.

در بسیاری از دوره ­های مهندسی ذهن و کاربرد تکنیک ها ی ان ال پی بعضاً نتایج عجیبی مشاهده شده است. بطور مثال افرادی که سالها از خاطرات ناگوار و وسواس­ های ذهنی و عادات ناپسند خود رنج می­بردند، با چند دقیقه تمرین ذهنی و به کار بستن تکنیک ها ی ان ال پی توانسته اند به نتایج فوق العاده ای دست یابند.

فردی در دوره ان ال پی شرکت کرد که می­گفت ترس از بلندی دارد و نمی­تواند از روز پل عابر پیاده و همینطور هواپیما استفاده کند. پس از انجام تمرین رفع فوبیا توانستیم به نتایج خوبی دست یابیم و وی پس از یک هفته، عکس خود را از روی یک چرخ و فلک در پارک برای ما ارسال کرد.

در این بین برخی از روانشناسان و درمانگران با انتقاد از این روش آن را دخالت در امر درمان ذکر می­کنند در حالی که بسیاری از شرکت کنندگان، از پزشکان و درمانگرانی هستند که این تکنیک ها را در کنار درمانهای خود استفاده می کنند و به نتایج خوبی دست یافته اند NLP. هیچ ادعایی در درمان ندارد و انجام این روشها را بصورت مکمل توصیه می­کند.

این  و تکنیک هاتمرین­ها فقط در کلاس­های آموزشی ارائه می­شوند و بعد از آن افراد مختار هستند که تکنیک ها را اجرا کنند یا نه، پس این امر نمی­تواند دخالت در علم پزشکی باشد.

 

نتیجه­ گیریتکنیک­ها ی ان ال پی:

در این مطلب سعی شده است به زوایای مختلف هر دو تکنیک ها ی ان ال پی NLP و قانون جذب پرداخته شود. اگر نقدی بر برخی جوانب یک روش می­شود دلیل بر ناکار آمد بودن آن نیست. ان ال پی نیز دارای نواقصی هست که در مقاله فوق به آن اشاره شد. باید توجه داشت تعصب به یک متد ما را از موفقیت باز می­دارد و ما باید از علوم به نحوی مقتضی استفاده نماییم.

 

Leave a Reply

هفده − 6 =