مقالات

در مورد NLP یا علم موفقیت چه می دانید؟

By ۱۳۹۷-۰۷-۲۸ ۳ نظر

در مورد NLP یا علم موفقیت چه می دانید؟

در مورد NLP یا علم موفقیت چه می دانید؟

 

NLP  علم موفقیت و تغییرات سریع فردى مخفف عبارت   Neuro-Linguistic Programming است. این عبارت به این معناست که همه می توانند بواسطه قدرت کلام بر سیستم عصبی‌ تأثیر بگذارند و ذهن خود یا دیگرى را برنامه‌ریزی کنند. NLP  علم موفقیت ابتدا در ایالات متحده و سپس در کشورهای اروپایی پا گرفته. حتی در بسیاری از کشورهای صنعتی برای استخدام کارکنان این فرم را در مقابل آنها قرار می دهند. میزان پاسخگویی شرکت کننده ها به سوالات فرم NLP  علم موفقیت معیار استخدام است. در جایی دیگر NLP  علم موفقیت را علم تغییرات سریع فردی هم می نامند.

نحوه شکل گیری NLP  علم موفقیت

چگونگی شکل گیری NLP  علم موفقیت به دهه ۱۹۷۰ میلادی باز می گردد. زمانی که های ریچارد بندلر و جان گریندر به‌ طور اتفاقى در ساعتِ آزاد دانشگاه باهم آشنا شدند. این آشنایی منجر به شکل گیری یک هدف مشترک در زندگی شان شد. آنها به این نتیجه رسیده بودند که یک سوال باید طراحی کنند: آیا موفقیت در زندگی شانسی است یا فرمول و قاعده خاصی دارد؟

نتیجه گیری این دو نفر این بود که اگر فرض بگیریم موفقیت یک امر شانسی باشد، پس هیچ کس هیچ نقشی در تعیین یا شکست ندارد. اگر هم قاعده و قانونی داشته باشد، باید آن را کشف کنند و در اختیار دیگران قرار دهند. سرانجام با تلاش و مطالعه زیاد جان و ریچارد به NLP  علم موفقیت رسیدند و آن را به عنوان سریع ترین راهکار دستیابی به موفقیت معرفی کردند.

در مورد NLP یا علم موفقیت چه می دانید؟

افراد موفق عامل شکل گیری NLP  علم موفقیت

ریچارد و جان که طی مصاحبه با افراد موفق به NLP  علم موفقیت دست پیدا کرده بودند سه نفر را به عنوان سه نابغه معرفی کردند. این سه نابغه خانم ویرجینیا ساتیر، آقاى فریتز پرلز و دکتر میلتون اریکسون بودند. نتیجه تحقیقات ریچارد و جان بر روى این سه نفر NLP را پدید آورده بود.

خانم ویرجینیا ساتیر: متخصص خانواده‌ درمانی بود. او تمام تلاش خود را برای زوج‌هایی که در آستانه جدایى بودند، به کار می بست. این زوج ها بعد از مشاوره با خانم ویرجینیا به زندگی مشترکشان بر می گشتند و زندگی عاشقانه ای را از نو آغاز می کردند.

آقاى فریتز پرلز: انسان‌شناس و متخصص طب کل نگر یا گشتانت درمانى بود. او برای درمان مراجعین از همه‌ زوایا بر روی موضوع متمرکز می شد و با درکِ بهتر، نتایج خوبی را بدست می آورد.

دکتر میلتون اریکسون: او متخصص و نابغه بزرگ رفتاردرمانی بود که به دلیل هوش و خلاقیت بالایی که داشت به عنوان یکی از روانشناسان جذاب و تاثیرگذار زمان خودش شناخته می شد.

سرانجام ریچارد و جان از بررسی رفتارهای این سه فرد موفقیت و تحقیقات دامنه دار به این نتیجه رسیدند:

موفقیت یک علم است که دارای قاعده و فرمول است. پس همه می توانند به آن دست پیدا کنند. موفقیت قابل یادگیری و آموزش است. همه این جملات مقدمات شکل گیری NLP  علم موفقیت بود. به طوری که این علم مجموعه ای از الگوهای رفتارى انسان‌های فوق‌العاده موفق را بوجود آورد.

۳ نظر

 • یاسر گفت:

  جالب بوووود،ممنون بابت این مرقومه

 • کاوه وزیری گفت:

  سلام
  کاوه وزیری هستم و در حدود یکماه هست که پیگیر دریافت اطلاعات بیشتر در مورد کلاسهای مجموعه شما ، عناوین دوره ها وهزینه ها ی آن هستم
  اما متاسفانه نتونستم تماس برقرار کنم .
  سپاسگزارم میشم اگر اطلاعات جامعی در اختیار من بگذارید .

  شماره تماس بنده : ۰۹۱۲۱۳۴۱۱۵۸

 • حامد قدسی گفت:

  امیدوارم روزی برسد که اندیشمندان دنیا بر عالمان بدون عمل چیره شوند و به جای اموزشهای مدرک محور بر تعامل و خلاقیتهای انگیزه محور تاکید نمایند

Leave a Reply

چهار + دوازده =