مقالات

دیدگاه علمی درباره علل عاشق شدن انسان ها

By ۱۳۹۷-۱۰-۲۹ یک نظر

 

دیدگاه علمی درباره علل عاشق شدن انسان ها

دیدگاه علمی درباره علل عاشق شدن انسان ها

 

شاید تاکنون برای شما پوشیده مانده باشد که امروزه بحث عاشق شدن بیشتر از دیدگاه­های علمی مورد توجه قرار می­گیرد. دیدگاه علمی معتقد است هنگامی که شما فردی را می­بینید و به او دلبستگی پیدا می­کنید عوامل زیادی در بدن انسان دست به دست هم می­دهند تا این اتفاق رخ دهد.

هورمونی که مغز را مسموم می­کند 

اگر در ارتباط با بحث دلیل عاشق شدن به کتب و مقالات معتبر پزشکی سری بزنید اولین دیدگاه علمی که جلب توجه خواهد کرد، ترشح هورمونی است. متخصصین و پزشکان این حوزه معتقدند اولین عاملی که ما را به­طور دیوانه­وار، عاشق فردی می­کند و قدرت تعقل و منطق را از ما می­گیرد، ترشح هورمونی است که عملکرد مغز ما را برای ماه­ها و یا نهایتاً دو سال مختل می­کند.

در واقع دیدگاه علمی معتقد است مقدمات پذیرش معشوق و حس عاشقی با روی دادن یکسری فعل و انفعالات ذهنی و همچنین مطابقت فرد مقابل با الگوهای ذهنی ما رخ می­دهد. برای مثال در روزهای ابتدایی با دیدن معشوق، کف دست­ها عرق می­کند یا ضربان قلب بالا می­رود.

در واقع دیدگاه علمی برای شما تبین می­کند که با ترشح آدرنالین، افزایش تپش قلب، تعرق و افزایش فشار خون اتفاق می­افتد و اولین نشانه­ های عاشقی نمودار خواه می­شود.

هورمون­های مکمل عاشق شدن از دیدگاه علمی

دیدگاه علمی معتقد است پس از مرحله عاشق شدن، هورمون اکسی توسین که هورمون عشق نام­گذاری شده است، ترشح می­شود و فرد را ماهها بی­ پروا به ­دنبال معشوق می­ کشاند و حاضر می­شود برای عشق خود هر کاری را انجام دهد و در برخی موارد از خشونت هم برای حفظ عشق خود استفاده کند. در واقع این هورمون به­ طور موقتی ذهن را مسموم می­کند و نمی­گذارد فرد به ­صورت منطقی تصمیم بگیرید و کاستی­ها و نقاط ضعف فرد مقابل را ببیند. هنگامی که فرد در ابتدای رابطه قرار دارد این هورمون به اوج خود می­رسد و توسط جریان خون در سراسر بدن پخش می­شود و کل مغز فرد را مورد احاطه قرار می­دهد.

همچنین دیدگاه علمی معتقد است هورمون­ دیگری مانند دوپامین که خداوند آنرا برای ایجاد محبت بین زوجین قرار داده است به وفور در بدن رشد می­کند و ترشح بیش از حد آن فرد را از ادامه زندگی عادی و فعالیت­های روزانه  باز می­دارد. همچنین دیدگاه علمی فروکش کردن هیجانات و عبور از مرحله عاشقی را از نیز به کاهش هورمون­ها نسبت می­دهد که در این دوره زندگی مشترک روی واقعی خود را  نشان می­دهد و تنش­ها و اختلاف­ها به مرور زمان بیشتر شود.

برای مثال در این بین فرد به همسر خود می­گوید ” نمی­دانم چرا آنقدر تغییر کرده­ای؟ چرا مثل گذشته من را دوست نداری؟ اما او از این نکته غافل است که دوران مسمومیت ذهن به اتمام رسیده است و فرد در حال بازگشتن به زندگی عادی خود است.

مدل ذهنی عاشق شدن از دیدگاه علمی

دیدگاه علمی معتقد است جدا از بحث هورمون­ها عامل دومی که باعث عاشق شدن انسانها می­شود، مطابقت فرد مقابل با الگوهای ذهنی شخص عاشق است. طبق تحقیقات به­­ عمل آمده انسان­ها دارای الگوهای زیبایی متفاوت اعم از ظاهری یا درونی هستند که از زمانی که از مادر خود شیر دریافت می­کنند تا دیدن افراد دیگر، در آنها شکل می­گیرد و به محض آنکه فردی را ببینند که مطابق با آن الگوها است، فوراً به او علاقه­مند می­شوند.

پس اگر فردی را دیدید و در یک لحظه عاشق او شدید بدانید که کامل مطابق با معیارهای ذهنی شماست اما باید دقت کنید این معیارها لزوماً نمی­توانند درست باشند. مثلاً فردی که از کودکی در معرض تنش و فشار والدین قرار گرفته است، شاید الگوی برقراری ارتباط با یک قربانی و انتقام از او را در سر بپروراند، بنابراین او فردی را انتخاب خواهد کرد که که بتواند عقده­ های کودکی خود را خالی کند. در برقراری ارتباط با افراد مختلف حتماً سرنخ­هایی از شخصیت خود را خواهید یافت که در واقع شما را در شناخت بهتر خود یاری خواهد کرد.

یک نظر

Leave a Reply

19 − 8 =