مقالات

راهکارهایی برای ایجاد آرامش ذهن و سعادت

By ۱۳۹۷-۱۲-۰۷ بدون نظر

راهکارهایی برای ایجاد آرامش ذهن و سعادت

راهکارهایی برای ایجاد آرامش ذهن و سعادت

 

آرامش ذهن برای سلامت مغز و بدن بسیار مهم می باشد. چرا که اگر ذهن همیشه مملو از آشوب باشد افکار نامنظمی تولید خواهد کرد، و به طبع آن نیز آشوب و گرفتاری نصیب انسان خواهد شد.

یک راهکار موثر برای حذف آشوب درونی‌مان حفاظ گذاشتن برای حیاط ذهنمان است. اینکه از چیزهایی که وارد ذهنمان می‌شود آگاهی کافی داشته و به کلمات و افکارمان توجه کنیم.

اگر چه ممکن است خود انسان از این موضوع آگاهی کافی نداشته باشد اما معمولا انرژی زیادی صرف غیبت کردن، بدگویی درمورد دیگران، قضاوت کردن مردم، پیدا کردن اشتباهات آنها و غرق شدن در افکار منفی مثل حسادت، بخل، کینه، طمع ورزی، گناه، ترس و غیره می شود.

بنابراین زندگی ما همان چیزی است که ذهنمان آن را می‌سازد و اگر بتوانیم آرامش ذهن را در خود ایجاد کنیم بی شک زندگی شاد و بهتری نیز نصیبمان خواهد شد. در این مقاله هفت راهکار علمی برای ایجاد بذر آرامش و سعادت در ذهن آورده شده است

 

راهکار اول

همیشه باید به دنبال این باشید که ذهنتان را مملو از فکر آرامش، شجاعت، سلامتی و امید کنید چرا که زندگی انسان همان چیزی است که ذهنش در سر می پروراند.

 

راهکار دوم

برای رسیدن به آرامش ذهن حتی با دشمنان نیز درگیر نشوید، زیرا این کار بیشتر از آن که آنها را آزرده خاطر و رنجور کند از خود شخص انرژی خواهد گرفت. پس حتی یک دقیقه را نیز صرف فکر درباره کسانی که دوست ندارید اتلاف نکنید.

 

راهکار سوم

این راهکار شامل موارد زیر می باشد.

الف- به جای نگران بودن درباره ناسپاسی، انتظار ناسپاسی داشته داشته باشید. بر طبق روایات حضرت مسیح فقط در یک روز ده آدم جذامی را شفا داد و فقط یک نفر از او تشکر کرد.

ب- به خاطر داشته باشید که تنها راه رسیدن به خوشحالی و سعادت، داشتن انتظار تشکر از دیگران نیست، بلکه بخشش را فقط به خاطر شادی بخششی که نصیبتان می شود باید دوست داشته باشید.

ج- به خاطر داشته باشید که باید سپاسگزاری را مانند بذری کاشت. بنابراین اگر دوست دارید، فرزندانتان انسان های شکرگزاری تربیت شوند، باید این صفت را به آنها آموخت و پرورش داد.

 

راهکار چهارم

برای رسیدن به آرامش ذهن ، همیشه آن چیزهایی را که باید شکرشان را به جا آورده و شکر گزار نعمت های الهی باشد بشمارید، نه مشکلاتی که با انها درگیر هستید.

 

راهکار پنچم

برای دستیابی به آرامش ذهن ، لازم است از دیگران تقلید کورکورانه نکرده و بیشتر خودتان را شناخته و خودتان باشید چرا که حسادت به مانند جهل و تقلید به مانند خودکشی می باشد.

……………………………………………………………………….

بیشتر بخوانیم :

……………………………………………………………………….

راهکار ششم

وقتی تقدیر به دستمان یک لیمو ترش می دهد، از آن شربت درست کنید. و سعی کنید تا حد امکان مشکلات و گرفتاری ها را به فرصت ها تبدیل کنید.

 

راهکار هفتم

برای رسیدن به آرامش ذهن می توانید با اندکی شاد کردن دیگران، اندوه خود را از یاد ببرید. چرا که وقتی به دیگران نیکی می کنید در واقع به خود نیکی کرده اید.

Leave a Reply

2 × سه =