مقالات

معیارهای تعیین افراد ثروتمند چطور تعیین می شود؟

By ۱۳۹۷-۰۸-۱۵ بدون نظر

معیارهای تعیین افراد ثروتمند

معیارهای تعیین افراد ثروتمند چطور تعیین می شود؟

 

وقتی از ما بپرسند ثروتمند کسیت؟ اولین جواب برای این سوال فکر کردن به اطرافیان، اشنایان و اقوام است که اموال و املاک بیشتری دارند. اما معیارهای تعیین افراد ثروتمند از نظر ما با آنچه که باید باشد، کمی متفاوت است. براستی اگر همان افراد ثروتمند از نظر ما حقیقتا ثروتمند محسوب می شوند؟ اگر نه که باید در معیارهای تعیین افراد ثروتمند تجدید نظر کنیم.

 

معیارهای تعیین افراد ثروتمند و میزان درآمد

یکی از معیارهای تعیین افراد ثروتمند میزان درآمد آنهاست. در کشور آمریکا وقتی می خواهند افراد را بر حسب میزان ثروت رتبه بندی کنند، بر روی درآمد آنها تاکید می کنند. به طوری که حدود ۱ درصد از جمعیت این کشور هر سال به عنوان پر درآمد ترین ها معرفی می شوند. ثروت این تعداد به بیش از صدها میلیون دلار می رسد.

با همه این اوصاف این معیار بدون ایراد نیست. بسیاری از جامعه شناسان و اقتصاددانان این نوع از معیارهای تعیین افراد ثروتمند را نادرست می دانند. زیرا بسیاری از افراد درآمد بالایی دارند اما به همان میزان و گاه بیشتر از آن، هزینه دارند. پس هیچ پس اندازی برایشان باقی نمی ماند.

 

معیارهای تعیین افراد ثروتمند : میزان دارایی یا ارزش خالص

یکی دیگر از معیارهای تعیین افراد ثروتمند محاسبه میزان دارایی یا ارزش خالص است. در این روش میزان هزینه ها از درآمد کم می شود. به طوری که کل دارایی های افراد ثروتمند از میزان بدهی های پرداخت نشده آنها کم می شود. باقی مانده به عنوان میزان ثروتشان محاسبه می شود.

برخی از اقتصاددانان و کارشناسان معتقدند می توان از پول به عنوان یکی از معیارهای تعیین افراد ثروتمند استفاده کرد. اما برخی دیگر از کارشناسان با این نحوه دسته بندی مخالفت می کنند. در مورد ارزش یا سود خالص به عنوان یکی از معیارهای تعیین افراد ثروتمند باید گفت در این روش ثروت تنها بر حسب میزان دارایی محاسبه نمی شود. بلکه میزان قرض ها و بدهی ها را هم شامل می شود.

بر همین اساس برای رتبه بندی افراد ثروتمند تمام دارایی‌ها، سرمایه‌ها، حساب‌های بانکی، خانه، ماشین و بقیه‌ی چیزها با هم جمع می شود. در مرحله بعد تمام بدهی ها از جمله وام دانشجویی، مالیات پرداخت‌نشده و … از آن کسر می شود. چیزی که باقی می ماند ارزش خالص است که معیاری برای تعیین افراد ثروتمند محسوب می شود.

 

معیارهای تعیین افراد ثروتمند بر حسب نوع زندگی

با همه تعاریف و معیارهای تعیین افراد ثروتمند باز هم تعریف مفهوم ثروتمند بودن کامل نمی شود. برخی از کارشناسان معتقدند تعریف مفهوم ثروتمندی را باید بر مبنای نوع زندگی مشخص کرد. در این روش دیگر میزان درآمد و ارزش خالص کارآمد نیست. بلکه نوع و شرایط زندگی افراد می تواند تعیین کننده میزان ثروتمند بودن باشد.

زندگی همه ثروتمندان شبیه بهم نیست. افرادی همچون دونالد ترامپ زندگی در رفاه و پر زرق و برق را می پسندد. در حالی که فردی همچون رومنی یا وارن بافت به جنبه های دیگر زندگی توجه می کنند. با وجودی که این افراد از ثروت کافی برخوردار هستند، اما حاضر به زندگی پرزرق و برق نیستند. آنها آرامش را بر آسایش ترجیح می دهند. بنابراین می توان این معیار را هم به عنوان یکی از معیارهای تعیین افراد ثروتمند در نظر گرفت.

 

Leave a Reply

1 × دو =