مقالات

ویژگی های مهم موفقیت

By ۱۳۹۷-۰۸-۱۵ بدون نظر

موفقیت

ویژگی های مهم موفقیت

 

موفقیت چیست و چه کسانی موفق محسوب می شوند؟

موفقیت به معنای دست یافتن به آنچه که در ذهن داریم. ما نمی توانیم، در مورد میزان موفقیت دیگران قضاوت درستی داشته باشیم. زیرا هیچ کس جز خود فرد نمی داند که چقدر موفق است. در واقع موفقیت یک حس درونی است که تا فرد باور نداشته باشد، کس دیگری نمی تواند او را موفق بداند.

برخی از کارشناسان معتقدند موفقیت به صورت یک مثلث طلایی است که از سه ضلع تشکیل شده است. نظم و آرامش، برنامه ریزى و دقت و سرعت عمل و زمان شناسى سه ضلع مثلث موفقیت را تشکیل می دهد. کسی که ایده های خوب در ذهن داشته باشد، برای آن برنامه ریزی کند و حرکت آرام اما همیشگی داشته باشد، بی شک به موفقیت دست پیدا می کند.

در مورد موفقیت یک جمله معروف از آبراهام لینکلن وجود دارد،که می گوید: «هر کس به اندازه ای خوشبخت است که برای آن تلاش می کند. به طور کلی موفقیت به معنای پیشبرد تمام فاکتورهای انسان از جمله سلامتی، معنویت، ثروت، آرامش، عشق و خدمت به دیگران است.

 

نتایج دستیابی

از جمله نتایج که موفقیت به دنبال دارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • داشتن نگاه مثبت به زندگی
  • داشتن نظم و انسجام در زندگی و برنامه ریزی دقیق
  • داشتن امیدواری در مواجه با مشکلات
  • داشتن تلاش و پشتکار برای ادامه مسیرهای طولانی

 

اجزاء تشکیل دهنده

اگر بخواهیم موفقیت را واکاوی کنیم، اجزاء تشکیل دهنده آن را می توان به صورت زیر دسته بندی کرد:

موقعیت شناسی

یکی از اجزاء تشکیل دهنده موفقیت موقعیت شناسی است. کار انسان شباهت زیادی به کار دوچرخه دارد. زیرا تعادل دوچرخه تا زمانی که در یک جهتی حرکت کند، حفظ می شود. در مورد انسان ها همین مثال صادق است. اما برخی ها تصور می کنند می توانند بدون حرکت و داشتن مقصد تعادلشان را حفظ کنند.

به همین دلیل است که اغلب افراد در طی مسیر با شکست مواجه می شوند یا اصلا کاری برای شروع انجام نمی دهند. موقعیت شناسی برای دستیابی به موفقیت به این معناست که برای خودتان هدف با ارزشی تعیین کنید و طرحی برای دستیابی به آن هدف بریزید.

تفاهم داشتن برای رسیدن به آن

یکی دیگر از اجزاء تشکیل دهنده موفقیت داشتن تفاهم است. بیشتر شکست ها و ناکامی ها به دلیل سوء تفاهم است. زمانی که از ماهیت اصلی مشکلات آگاهی و اطلاعات کافی نداشته باشیم دچار سوءتفاهم می شویم. اگر بدانیم دلیل مشکلات و موانع بر سر راه چیست؟ بهتر می توانیم با آن برخورد کنیم. در واقع سوء تفاهم زمانی رخ می دهد که از درک شرایط ناتوان باشیم.

داشتن شجاعت جزء مهم موفقیت

یکی دیگر از اجزاء مهم موفقیت داشتن شجاعت است. به این معنا که باید بر روی نقطه نظرهای خود متمرکز شویم. خطرات حساب شده را بپذیریم و دست به عمل بزنیم. افرادی که در ذهن ایده های کاربردی دارند اما شهامت اجرای آن را ندارند، هیچگاه به موفقیت نمی رسند. در واقع با دست روی دست گذاشتن نمی توان مسیر موفقیت را طی کرد.

 

 

Leave a Reply

18 + 4 =