پروپوزال

پروپوزال امید مهدی پور

By ۱۳۹۷-۰۸-۲۳ بدون نظر

به نام خدا

 

امید مهدی پور

دانشجوی مستری ان ال پی

استاد مربوطه : پرفسور عمرائی

موضوع :  تغییر سریع تر و شناخت باورها

تعریف باورها

باورها حقایق شخصی هستند که مسیر زندگی ما را مشخص می کنند. قدرت باور انقدر زیاد است که می تواند شما را محبوس کند، مثل این باور که شما فقط لایق خوشحالی محدودی هستید و هر گاه خوشحال شوید، بلافاصله رویدادی پیش می آید که ناراحت تان کند. البته باورها می توانند ما را آزاد هم کنند، مثل این باور که دنیا حکمتی دارد و شما با توکل به نیروی برتر از سختی ها و مشکلات عبور خواهید کرد.

زمانی که نسبت به باورهای اساسی خود آگاه می شوید، دو اتفاق می افتد. اول اینکه، شما خود را بهتر می شناسید و علت رفتارهایتان را می فهمید. دوم اینکه، وقتی به جستجوی باورهای بنیادی خود می پردازید، انرژی های جدیدی در اختیارتان قرار می گیرند که حمایت کننده، اغنا کننده و به لحاظ معنوی متحول کننده اند.

شناخت باورهای تاثیرگذار

آنچه درباره خود باور دارید، هم می تواند اثرات مثبت بر شما داشته باشد و هم اثرات منفی. اگر در عمق وجودتان باور داشته باشید که «من به هر قیمتی موفق می شوم»، انگیزه بسیار زیادی بدست خواهید آورد، که اثرش مثبت است. اما اگر باور داشته باشید که موفقیت مستلزم بی رحم شدن، خودخواهی و آسیب زدن به دیگران است، انگیزه شما تحلیل می یابد. معنایش این است که این باورهای شماست که کنترل شما را در اختیار دارد و نه برعکس.

حالا چند باور اساسی که بسیاری از مردم دارند را مطرح می کنم:

+ تا زمانی که آسیبی از طرف مقابل نبینم با او دوست می مانم.

+ فقط تا آنجایی خودم را در معرض عشق قرار می دهم که آسیبی نبینم.

+ تا جایی به دیگران کمک می کنم که برایم هزینه‌‌ای نداشته باشد

باورهای فوق باورهای قدرتمندی نیستند و به شما هیچ یک از جنبه هایی که مطرح شده کمک زیادی نمی کنند.

اگر باورهای شما مانند مثال های بالا باشند، بدانید که هنوز از قدرت فوق العاده باورهای اساسی بی بهره اید.

حالا چطور باورهای اساسی مثبتی در خود ایجاد کنیم؟

باورهای مثبت، قدرتمند، واضح و عامیانه بگم سرراست هستند. آنها در شکل دادن به هویت نقشی اساسی ایفا می کنند. این باورها مبهم نیستند.

+ من ارزشمندم

+ من امنیت دارم و به جهان اعتماد می کنم

+ من کامل و یکپارچه ام.

شما در همین لحظه نیز باورهایی اساسی در چهار حوزه عشق، عزت نفس، امنیت وپول را دارید، البته ممکن است این باورها مخرب، آزاردهنده و محدود کننده باشند. باورهای شما به راحتی و با تصمیم به اینکه یک باور را جایگزین دیگری کنید تغییر نمی کنند. این تغییر باید در سطوح عمیق آگاهی اتفاق بیافتد و این مفاهیم در درون شما نهادینه شوند: من شایسته عشق بی قید و شرط هستم، من ارزش منحصر به فردی به این دنیا اضافه می کنم، من به طبیعت اعتماد دارم که از من مراقبت می کند، و من احساس یکپارچه بودن و کامل بودن دارم.

قدرت تکرار

هر چه این جملات را درونی تر کنید، بیشتر بر باورهای اساسی تان تاثیر خواهید گذاشت، و واقعیت زندگی شما بیشتر به شکل دلخواه تان در می آید. در این لحظه، فاصله ای میان نقطه دلخواه شما و تجربه فعلی تان وجود دارد. برای اکثر مردم، جنبه مثبت و منفی باورهای اساسی شان بستگی به این دارد که تجربیات قبلی شان چقدر خوب یا بد بوده اند. برای مثال، اگر شما در عشق شکست شدیدی خورده باشید،‌ به سختی می توانید این باور که شایسته عشق بی قید و شرط هستید را درونی کنید. همینطور اگر در کودکی مورد آسیب های عاطفی از طرف خانواده و والدین تان قرار گرفته باشید، تغییر این باور که «من بی ارزشم» به این باور که‌ «من ارزشمندم» مستلزم تلاش مستمر و پیگیرانه شماست.

تمرین خودآگاهی برای ایجاد باورهای اساسی

تجربه گذشته ، شما را در گذشته باقی نگه می دارد. اما باورهای اساسی هر روز و در لحظه حال در ذهن ما فعال می شوند. بنابراین فقط هم در لحظه حال قابل تغییرند.

به این صورت:

به آنچه برای شما روی می دهد به عنوان بازتابی از باورهای خودتان نگاه کنید.

اگر بازتابی که می بینید منفی است، مکث کنید و از خود بپرسید، چگونه این تصویر با داستانی که باورهای من خلق می کند منطبق است؟ برای مثال، اگر شما در روابط و جایی از زندگی احساس قربانی بودن می کنید، این نشان دهنده سناریوی قربانی شدنی است که باورهای اساسی شما به زندگی شما دیکته می کنند و شما را در این سناریو نگه می دارند. از سوی دیگر، اگر محبت های غیرمنتظره ای دریافت می کنید، این حاکی از سناریویی است که شامل همدلی و عشق است و بازتابی از این باور اساسی است که «من شایسته عشق و محبتم».

هر گاه نشانه یا تلنگری از سناریوی زندگی تان دریافت کردید (این هر رویداد برجسته، هر مشکل یا هر بحرانی را شامل می شود)، به خود بگویید که این سناریو قابل تغییر است، و از طریق در لحظه حال بودن، تمرینات مراقبه و تکنیک های  تفکر عقلانی ، من این سناریو را تغییر خواهم داد.

در لحظه حال، خود حقیقی شما تلاش می کند تا شما را به سطح بالاتری از عشق، عزت نفس، اعتماد و یکپارچگی برساند. همیشه به خود یادآوری کنید تا در این مسیر در حرکت باشید.

استفاده از خودآگاهی کلید تغییر باورهای اساسی شماست و همانطور که می دانید، خود آگاهی از طریق تمرینات مراقبه و مدیتیشن تقویت می شود. با تجربه سکوت،‌ آرامش،‌ و یکپارچه بودن در عمق وجودتان، باورهای آسیب زننده و محدود کننده شما به تدریج شروع به از بین رفتن می کنند، و راه را برای باورهای اساسی که آگاهی شما را رشد می دهند باز می گذارند.

در NLP  و تکنیک هایی که برای برنامه ریزی عصبی و کلامی وجود دارد ایجاد شک یکی از موثر ترین راهکارها و در واقع شروع فرآیند تغییر باور های محدودکننده است.

با توجه به هرم رابرت دیلتز هرچقدر باورها تحت تاثیر معنویات ، تعلقات ، هویت و ارزش ها باشند تغییر آنها نیاز به پیدا کردن ریشه های مختلفی است

تحقیقات و اجرای تکنیک رو افراد مختلف من را ترغیب داد به این مسئله که تکنیکی برای یافتن ریشه های باورهای محدودکننده پیدا کنم

شروع و اجرایی کردن این تکنیک با پیدایش مورد یا باوری محدود کننده است که باید با ایجاد شک آن را سست کرد ، پس از آن باور جدیدی را پیدا میکنیم که سوژه آن را باعث تقویت باور قبل میداند.

مجددا ایجاد شک را برای باور جدید لحاظ میکنیم و باور دیگری را که دارد تقویت میکند آن باور قبل را پیدا میکنیم.

این مسیر ادامه پیدا میکند تا درمانگر ریشه ی تمام باور ها را دریابد سپس ابزار مناسب در اختیار شخص گذاشته میشود و با تغییر باور ریشه تمام باور های قبل تحت تاثیر قرار میگیرد.

و مرحله ی اول تغییر که آگاهی است تکمیل میشود.

نتایج بدست آمده از این تکنیک خارق العاده بوده خصوصا اینکه طبق تحقیقات و مطالعاتی که در این زمینه داشتم تغییر باور گاهی زمانی طولانی میخواهد و اثربخشی مدتی به درازا خواهد کشید.

مطمئن بودم در nlpبا  تغییرات جدیدی میشود مدت نتیجه بخشی را کاهش داد که تا کنون ۲۰ نفر از کسانی که ریشه ی باور های خود را پیدا کردند که گاهی از صد باور گذر میکرد و این تکنیک را انجام دادند نتایجی زود به هنگام دریافت کردند و شگفت زده شدند.

نکته جالب این که اجرای این تکنیک روی افراد مختلف که شامل سن و جنسیت و مشاغل مختلف تاثیرات تقریبا مشابهی داشته و تاثیر دیگری که قابل مشاهده بوده این بود که انگیزه در افراد به طور چشمگیری بالا میرود.

منابع

کتاب برنامه ریزی عصبی کلامی از پروفسور رضا عمرایی

مقاله های باور های محدود کننده سید حسین عباس منش

 

                                                                                                                                دوستدارشما: امید

Leave a Reply

پانزده − پانزده =