مقالات

کاربردهای علم ان ال پی یا NLP

By ۱۳۹۷-۰۸-۲۶ ۳ نظر

علم ان ال پی یا NLP

کاربردهای علم ان ال پی یا NLP

 

علم ان ال پی یا NLP «علم برنامه ریزی عصبی کلامی» است. این علم به این موضوع اشاره دارد که چگونه سیستم عصبی به کمک حواس پنج گانه و ذهن خودآگاه و ناخودآگاه می آید. در نتیجه فرد با علم ان ال پی یا NLP می تواند عملکردهای شناختی بیشتری را از محیط اطراف اطلاعات کسب کند.

یکی دیگر از معنای علم ان ال پی یا NLP نحوه استفاده از زبان برای تنظیم و بازسازی افکار، رفتار و احساسات است. در واقع این علم به ما می آموزد که برای برقراری ارتباط بهتر با دیگران چگونه از کلمات استفاده کنیم. همچنین علم ان ال پی یا NLP  به نحوه ساماندهی افکار با کمک کلام و تاثیر متقابل افکار بر کلام، نگرش و رفتار اشاره دارد. به طوری که ریچارد بندلر در مورد این علم می گوید:

« علم ان ال پی یا NLP به معنای برنامه ریزی عصبی کلامی یک مدل از ارتباط بین فردی است. این علم با رابطه بین الگوهای موفق رفتاری و تجربه های ذهنی نهفته که در آن، یک سیستم درمانی را پایه گذاری می کند. در واقع علم ان ال پی یا NLP  براساس خوداگاهی، ارتباط موثر و تغییر الگوهای فکری، بر روی احساسات و رفتار تاثیر می گذارد.

علم ان ال پی یا NLP چه تاثیری بر روی زندگی دارد؟

اگر بگوییم علم ان ال پی یا NLP باعث افزایش رضایت افراد از زندگی می شود، اغراق نکرده ایم. در واقع این علم عملکرد پویای بین ذهن و زبان و چگونگی اثرگذاری آن‌ها روی جسم و رفتار را بررسی می کند. در نتیجه باعث می شود تا فرد نسبت به محرک ها پاسخ مثبت دهد و به نوعی توانمند شود. علم ان ال پی یا NLP را می توان به زبان ذهن تشبیه کرد.

زیرا با یادگیری این علم می توانید زبان دیگران را بهتر درک کنید. در عین حال به نحو بهتری با دیگران ارتباط برقرار کنید. برای مثال به یک کشور خارجی سفر می کنید اما زبان آن کشور را بلد نیستید. حال در رستوران می خواهید یک غذا سفارش دهید.

ممکن است گارسون برای شما یک غذای اشتباهی بیاورد. زیرا زبان شما را درک نکرده است. این مثال را می توان در مورد ضمیر ناخودآگاه افراد هم زد. علم ان ال پی یا NLP به افراد یاد می دهد تا خواست هایشان را ابتدا برای ذهن خود معرفی و سپس برای دیگران بازگو کنند.

 

تاثیر علم ان ال پی یا NLP بر فهم ضمیرناخودآگاه

بی اطلاعی از ضمیر ناخودآگاه علت اصلی تمامی ناکامی ها و شکست هاست. ما خیلی وقت ها از آنچه واقعا دوست داریم، اطلاعی نداریم. ممکن است تحت یک شرایط خاص به چیزی علاقمند شویم. در حالی که ضمیر ناخودآگاه ما چیز دیگری را می پسندد. به عنوان مثال با دیدن یک فیلم در مورد آتشنشان فداکار به این شغل علاقمند می شوید. در حالی که نه استعدادش را دارید و نه در ضمیر ناخودآگاه به آن علاقه ای دارید. بلکه تحت تاثیر فیلم هیجانی شده اید. به این راه می روید. اما پس از مدتی شکست می خورید.

حال علم ان ال پی یا NLP باعث می شود تا شما علایق واقعی خو را پیدا کنید و تحت تاثیر هیجانات قرار نگیرید. سرانجام دستیابی به موفقیت باعث  خشنود و رضایت از زندگی هم می شود.

 

۳ نظر

Leave a Reply

7 − 6 =